Piece wózkowe obrotowe

Piece obrotowe ogrzewane olejem lub gazem przeznaczone są do wypieku bagietek, rogalików oraz dowolnie konfekcjonowanych wagowo i kształtem bułek. Wypiek odbywa się na blachach wypiekowych umieszczonych na wózku wypiekowym.

Piec składa się z dwóch zasadniczych części stanowiących trzon pieca: części tylnej wraz z wymiennikiem ciepła oraz części przedniej z drzwiami wsadowymi. Wnętrze komory wypiekowej oraz oblachowanie zewnętrzne wykonane jest z blachy nierdzewnej.

Wymiennik ciepła wyposażony jest w wentylator obiegu gorącego powietrza oraz komorę spalania z palnikiem gazowym lub olejowym. Na piecu umieszczony jest wentylator odciągu pary oraz motoreduktor z mechanizmem napędu wózka wypiekowego. Na tylnej ścianie w komorze wypiekowej umieszczona jest wytwornica pary, ogrzewana gorącym powietrzem, oraz regulowane szczeliny nadmuchowe. Na części przedniej po prawej stronie drzwi wsadowych umieszczona jest dźwignia odciągu pary. Oblachowanie zewnętrzne zawieszone jest na wspornikach zamocowanych do górnej części pieca. Pomiędzy trzonem pieca, a oblachowaniem zewnętrznym włożona jest wełna mineralna stanowiąca jego izolację.

Podczas spalania oleju lub gazu spaliny przechodzą przez wymiennik ciepła i wydostają się poprzez komin do atmosfery. Wentylator obiegu gorącego powietrza wysysa powietrze z komory wypiekowej i poprzez wymiennik ciepła (gdzie następuje jego dogrzanie, wtłacza na powrót do komory wypiekowej poprzez regulowane szczeliny nadmuchowe. Ciepłe powietrze ogrzewa również wytwornicę pary. Podczas zaparowania woda spływa kaskadowo przez blok wytwornicy zamieniając się w parę, która poprzez szczeliny przedostaje się do komory wypiekowej. Po zaparowaniu nadmiar pary usuwa się z komory wypiekowej przez włączenie wentylatora odciągu pary i przestawieniu dźwigni odciągu pary w lewo.